‪...‬טוען
 

ישוב קהילתי


אופי הישוב הקהילתי

בניגוד ליישוב עירוני מורשה יישוב קהילתי על פי תקנות מינהל מקרקעי ישראללקיים ועדת קבלההקובעת מי מורשה להתגורר בו‏. מבחינה חוקית, החלטות אלו מעוגנות באמצעות אגודה שיתופיתאשר תושבי היישוב חברים בה, ומזכירות האגודה מוכרת על ידי המדינה כועד מקומיהמנהל את היישוב במסגרת מועצה אזוריתאו ועד רובע עירוניבמסגרת עירייה.באופן כללי, יישוב קהילתי מאופיין על ידי אופי, אידאולוגיה או חזון משותף לתושבים כמו יישוב חרדי, יישוב דתי, יישוב דתי תורני, יישוב דתי חילוני משותף עם איזונים מסוימים, יישוב טבעוני, דגש על איכות סביבה, אופי מסוים של יחסי פרט וקהילה. לרוב, החלטות ביישובים קהילתיים מתקבלות על ידי אסיפה כללית או ועדות הפועלות מטעם אסיפה כללית, בניגוד ליישובים עירוניים בהם ההחלטות מתקבלות על ידי נבחרי ציבור.היישובים הקהילתיים מתאפיינים באוכלוסייה קטנה יחסית של מאות עד אלפי תושבים, למרות שישנם יישובים חרדיים גדולים המוגדרים כיישובים קהילתיים. כן מתאפיינים היישובים הקהילתיים בהיותם נפרדים מאזורים מטרופולוניים ומקובל שיש בהם איכות חיים גבוהה יחסית‏.היישוב מבוסס על משפחות, שכל אחת מהן מנהלת את חייה בנפרד, כשלתושבים יש מחויבות מסוימת כלפי הקהילה (כמו הכנת אירועים והשתתפות בהם, או הדרכת בני הנוער). אין שיתוף כלכלי בין התושבים. כל מתיישב מוצא את מקור פרנסתו בעצמו, ואין חובת תעסוקה במקום.המדינה מסייעת ליישובים בהקמת תשתיות - דרכים, ביוב, חשמל, מים, וכדומה, ואילו הבתים נבנים בידי התושבים.

היסטוריה

בראשית ימי מדינת ישראל הוכרו שתי צורות התיישבות: עירונית, וכפרית חקלאית. אמנם, היו יישובים כמו נוה מונוסון, שהוקם בשנת 1953אשר הוקמו על ידי גרעין מגובש חברתית ועל כן נחשב כיישוב הקהילתי הראשון, הגם שהמושג טרם היה קיים אז. עם ירידת קרנה של החקלאות, החל לעלות הרעיון להקים יישובים קטנים בעלי אופי ייחודי שאין בהם עיסוק בחקלאות.בשנת 1974 הוקם היישוב יעדשהוגדר כמושב שיתופי, אולם בניגוד למושבים עד אז התבסס על תעשייה ולא על חקלאות ונקרא כפר תעשייה (כפ"ת). בשנים שלאחר מכן קמו עוד מספר יישובים תעשייתיים בגוש שגב. אולם המודל של כפר תעשייתי נכשל בגלל שחלק מהמפעלים עליהם הם התבססו נסגרו, והיישובים הפכו ליישובים קהילתיים.צורת התיישבות זו רווחת באזורים בארץ בהם החלה ההתיישבות לאחר מלחמת ששת הימיםכגון תוכנית המצפים בגליל, וההתנחלויותשחלק ניכר מהן הינו יישובים קהילתיים.‏

ועדת קבלה

לרוב, על-מנת להתקבל לאגודה (דהיינו ליישוב), יש לעבור ועדת קבלה של היישוב, ורק מי שמאושר על ידה רשאי לגור ביישוב.‏במקרים רבים ועדות הקבלה דחו פניות של מועמדים, ונוצרה תרעומת על עצם קיומן של ועדות הקבלה. במאמר משנת 2001 על נושא זה נכתב: "למבוגרים, ערבים, הומואים, נכים, חד הוריים, חסרי השכלה פורמלית ואפילו כאלה שרק מתלבשים קצת אחרת, אין סיכוי להתקבל."נושא ועדות הקבלה ביישובים קהילתיים הועלה מספר פעמים בפני בית המשפט העליון. בבג"ץ קעדאן, ביטל בג"ץהחלטה שלא לקבל בני-זוג לישוב קציראך ורק בשל היותם ערבים. מנגד, בפסק דין של אדם שתבע את המושב אמיריםשלא קיבל אותו, העיר השופט אליקים רובינשטיין: "ככל שפוחת האופי ה"שיתופי" של ההתיישבות החקלאית מכבר, נוכח ההפרטות, כן נחוצה שקיפות רבה יותר באשר לאופיין של החלטות, אף כי עדיין לא כל הרוצה ליטול את השם ייטול, ועדיין יש בידי מושב ויישוב קהילתי, ולא כל שכן קיבוצים ומושבים שיתופיים, לבדוק היטב את המבקשים לבוא בשעריהם, ולהימנע מקבלת פלוני"‏. בפני בג"ץ תלויה ועומדת עתירה הדורשת לבטל את הדרישה ל"התאמה לחיי חברה בקהילה מצומצמת" כתנאי לקבלה ליישוב קהילתי. בשנת 2011הוגשה בכנסתהצעת חוק המעגנת את פעילות ועדות הקבלה ביישובים קהילתיים. המתנגדים להצעה זו רואים בה פתח לאפליה.

ישובי משגב

החיים ביישובי משגב הם חיים במסגרת של ישוב קהילתי. על רקע נוף מרהיב של צפון הארץ, המועצה האזורית משגב מטפחת קהילה ייחודית. קהילה בה גם אתם יכולים לקחת חלק. שטח המועצה מתפרס על גבי כ-200,000 דונם ובתוכם כ35 יישובים, רובם קהילתיים. באתר האינטרנט של המועצה תוכלו להתעדכן לגבי הפרויקטים המתבצעים ביישובים וללמוד עוד על אפשרויות ההשתלבות העומדות בפניכם. בין אם אתם מעוניינים במידע אודות ישוב קהילתי זה או אחר, ובין אם אתם מעוניינים ללמוד על הרחבה קהילתית באחד הישובים - אתר האינטרנט של המועצה הוא נקודת הפתיחה המושלמת.
בנוסף למידע העדכני אודות פרויקטים של הרחבה קהילתיתבישובים, האתר יספק לכם מידע חיוני בנוגע להיבטים נוספים, משמעותיים לא פחות, של החיים במשגב. בראש ובראשונה תוכלו ללמוד על מערכת החינוך של המועצה האזורית משגב - מערכת חינוך ייחודית וחדשנית הנחשבת לאחת הטובות בארץ. הדור הצעיר במועצה מתחנך על ערכים של טבע ודאגה לסביבה ונהנה מפעילויות שונות ומגוונות. יחד עם מערכת החינוך, המועצה מפעילה מערך רחב של שירותים מוניציפאליים שונים ואיכות החיים בישובים הינה מן הגבוהות בצפון. עם אפשרויות תעסוקה מגוונות, מערכת חינוך איכותית ונוף עוצר נשימה, אין זה מפתיע כי חיים במסגרת של ישוב קהילתי במשגב הינה הבחירה המועדפת על רבים. המועצה רואה בפיתוח האזור ובגידול היישובים חלק מהגשמת חזונה. כדי לסייע למתעניינים הוקם מוקד מידע לקליטה. באתר האינטרנט תוכלו ליצור קשר עם המוקד ולקבל מענה אודות נושאים הקשורים לתהליך הקליטה במשגב, האופציות העומדות בפניכם, וכן לגבי החיים ביישובי המועצה. כחלק מפעילותו של המוקד, הוקם מאגר מידע עדכני המכיל, בין היתר, פרטים בנוגע לפרויקטים המתבצעים ביישובים. באופן כזה, תוכלו להתעדכן אודות נושאים המעניינים אתכם כגון התקדמות בבניית הרחבה קהילתית באחד הישובים, ועוד.

לוח שנה

ספטמבר 2021
א ב ג ד ה ו ש
29 30 31 01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 01 02
Show PHP error messages